Tudatos és tudatalatti
Carl Gustav Jung, valamint Sigmund Freud elméletei alapján mi is elfogadtuk, hogy különbség van a tudatos és a tudattalan között.
Az úgynevezett okos, nappali tudatunk a bal agyfélteke erős aktivitásán alapszik, míg az érzésekkel teli, éjszakai tudattalanunk a jobb agyféltekét működteti. Mindenki, aki magának megengedi, hogy a két félteke egyensúlya felboruljon, veszélynek teszi ki szervezetét a betegségeknek, amik többnyire az agy működését befolyásolják. Krúdy Gyula egy egész tanulmányt ír a téma köré, és ennek alapján született meg az Álmoskönyv című könyvét.
A két, rendkívül népszerű tudós álomértelmezési kutatásait elolvasva és megértve, elfogadtuk azt is, hogy különbséget kell tegyünk a tudatos és a tudattalan között. A két pólus között felfedezhető a folytonosság is, illetve emellett a kölcsönösség is.
A nappali tudat többnyire absztrakt, logikus gondolkodáson alapszik, a racionalitás elvén. Az éjszakai tudattalanunk nyelve azonban egy szimbolikus nyelv, képszerű megnyilvánulásban, intuitív és érzelem teljes, az érzelmekre kivetítődő megélésen alapul. Ami nagyon fontos a tudattalan megélésben az, hogy amit ott látunk, megélünk, komoly üzeneteket hordoz magával. Fontos foglalkoznunk ezzel is, mert a napi gondjaink, megoldatlan dolgaink megoldása általában az álmokban rejlik. A szimbólumok nem ugyanazt jelentik, mint a megélt életben, ezért ezeket álmoskönyvekben kell megnézni. Az álomfejtő praktikák mellett álomfejtéssel foglalkozó cikkeink is segíthetnek.