Változik a magyar tőzsde, a BÉT
A BÉT, vagyis a magyar tőzsde 1864. január. 18-án kezdte meg működését Pesten, a Pesti Lloyd Társulat Duna-parti székházában. . Sok éves sikeres tőzsdei kereskedésnek a világháború vetett véget, majd pedig a kommunizmus európai elterjedése szüntette be a tőzsdei kereskedést. Mérföldkőnek számított viszont az 1989-es év, amikor ismét felmerült a tőzsde újraindulásának lehetősége.
Az évek során a BÉT sokat változott, mind szervezetében, mind funkcióiban, a legutóbbi jelentős átrendeződés 2004-ben volt. Ez az átrendeződés a BÉT tulajdonosi szerkezetét is megváltoztatta, tőkeerős osztrák bankok és Wiener Börse és az Österreichische Kontrollbank AG vásárolta meg a Tőzsde többségi részesedését.
Amikor a Budapesti Értéktőzsde és a Budapesti Árutőzsde tevékenységét integrálták, 2005. november 2. óta árupiaci kereskedelem is folyik a BÉT-en. 2010-ben újabb átrendeződés történt a Budapesti Értéktőzsdén, január 14-től ugyanis tagja a CEESEG AG Holdingnak, amely 68,8%-ban tulajdonosa is a tőzsdének, ugyanez a Holding 100%-ban tulajdonosa a bécsi és 92,74%-ban a prágai, és 99,85%-ban a ljubljanai tőzsdének.
Jelenleg azt mondhatjuk, hogy a magyar tőzsde változásmentes, ám, amint a hírek is megerősítik, nem mindig lesz ez így. A részvényesek a magyar tőzsde kereskedési rendszerének cseréjéről döntöttek. Mindez valószínűleg sem a környező országok, vagy Európa tőzsde kereskedési szokásait nem befolyásolják, de a magyar tőzsdei befektetőkre hatással lesz.
A magyar tőzsde 14 év óta MMTS rendszert használ a tőzsdei ügyletek lebonyolítására, az új rendszer cseréje 2012 januárjában indult és várhatóan egy évig fog tartani. Az új tőzsde rendszer egyben a Deutsche Börse-NYSE közös rendszere lett volna, ám végül úgy döntöttek a részvényesek, hogy mégis inkább a XETRA rendszer mellett maradnak.
Az új tőzsde rendszer 183 millió forint lesz, ami évi 83 millió forintot jelent, plusz még a Deutsche Börsének is licencdíjat kell fizetni.
Az új tőzsdei rendszer a XETRA a hitelpapír szekcióban továbbra is a PSZÁF felügyelete mellett működne, a piacot a BÉT üzemeltetné továbbra is.
Az új tőzsde rendszer mind a tőzsdén lévő cégeknek és kisbefektetőknek nyújt fejlődési lehetőséget. A magyar piac likviditását pedig nagyban elősegíti, a brókercégek versenyét pedig erősíti.